Letní péče o dětskou pokožku
Na letošní květen předpovídají lehce chladnější počasí, než na jaké jsme byli zvyklí v uplynulých letech. Je tedy pravděpodobné, že pořádné léto přijde, kdy má. Ale už v květnu se teploty vyhoupnou a musíme začít chránit citlivou dětskou kůži před sluníčkem, před komáry apod. V článku přinášíme nejen tipy na opalovací mléka a kosmetiku, ale i praktické rady.
1. Zelenina a doplňky stravy
Hned po zimě můžete začít s prevencí pomocí beta karotenů. Beta karoteny pomáhají v kůži lépe zpracovat UVA a UVB sluneční záření. Proto je dobré zařadit do stravy přes jaro mrkve, rajčata, meruňky, papáju, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolici, hrách, kapustu, řeřichu. Obsahuje jej také vaječný žloutek, máslo nebo maso lososa. A samozřejmě druhá varianta jsou doplňky stravy. Nestačí začít s touto prevencí těsně před nástupem ostřejšího sluníčka. Z vědeckých studií vyplývá, že trvá zhruba 10 týdnů, než jsou účinky odolnosti kůže tímto způsobem maximalizovány.
2. Opalovací kosmetika
Jen beta karotenová prevence nestačí. Jakmile sluníčko zažhne paprsky pořádně, kůže bez ochrany nápor nezvládne. Zvláště dětská je ještě velmi citlivá a potřebuje kvalitní ochranu. Není krém jako krém. Nekvalitní výrobky hůře zpracovávají UV záření, dochází díky nim k přehřátí kůže a mohou nastoupit alergické reakce. Proto pečlivě vybírejte. Také záleží na tom, kam se za sluníčkem vydáváte. Pokud jste v našem mírném klimatu a teploty jsou do 25°C ve stínu, záření není tedy nijak intenzivní, stačí dětem obecně opalovací krémy s SPF 20. SynCare Sun Protect SPF 20 opalovací krém - střední ochrana. Řada je velmi vhodná i pro ochranu dětské pokožky. Přípravky obsahují pouze fyzikální filtr (mikronizovaný oxid titaničitrý), který je pro pokožku zcela nedráždivý. Přípravky mají deklarovaný obsah UVA filtru. 8UVA a 20 SPF. Bez parabenů a parfemace. Lehce roztíratelný, vodě odolný. Určený pro dlouhodobý pobyt na slunci.
Je-li pleť dítěte velmi jemná a světlá, třeba když přes ni prosvítají žilky, nebo teploty přesáhnou třicítky, pak i u nás je lepší sáhnout po opalovacím krému s SPF30.
A pokud se chystáte na dovolenou do jižních krajů, k moři či jinam, kde je sluneční záření pro nás nezvyklé a tím nevyjímám ani severní oblasti v létě, pak sáhněte po přípravcích pro děti s SPF50. Opalovací krém SynCare Zinci Sun SPF 50+. Opalovací krém patří do kategorie přípravků s nejvyšší UV ochranou SPF 50+. Je voděodolný a je určen pro speciální fotoprotekci UV-senzitivní pleti se sklonem k hyperpigmentacím, dále pro maximální ochranu dětské pleti a pro přímou UVA+UVB ochranu pokožky po dermokosmetických zákrocích typu AHA peelingu nebo dermarollerové mezoterapie.
Chybět by nemělo ani mléko či emulze po opalování, jenž pomáhají pokožce s rychlejší regenerací. A v žádném případě by neměl chybět balzám na rty. Na léto samozřejmě s SPF.
3. Pitný režim
Přes léto je naše tělo více dehydratováno, nezapomínejte tedy podávat dětem pití pravidelně a mít stále láhev vodou s sebou, byť jdete na hřiště před domem.
4. Pobyt na sluníčku
Miminka do půl roku by neměla být plnému slunci vystavována vůbec. Chraňte je kloboučky, záclonkou či plenkou přs kočárek apod. Dejte pozor na přehřívání. Vysoké teploty s miminky přečkejte raději někde v chládku a výpravu po obchodech nechte na chladnější dobu ráno, večer nebo jiný den. Děti od půl roku do dvou let by také neměly být na sluníčku příliš dlouho. V žádném případě ne v době nejsilnějšího slunečního záření mezi 11 a 15 hodinou. I pro starší děti a pro nás dospělé platí, že v době nejvyššího záření bychom měli vyhledat spíše stín slunečníku, stromu či pobyt co nejvíce ve vodě a pod vodou:)
5. Ochrana proti hmyzu.
Pokud se v létě vypravíte na rybník, do lesa, k řece apod., nezapomeňte ani na ochranu proti hmyzu, repelenty, spreje, do lesa berte raději oděv na celé tělo, na hlavu v létě vždy kšiltovku nebo klobouček, a to i na kratších trasách...